Sypialnia to miejsce, w którym budzimy się i zasypiamy. Nieodzowną częścią pomieszczenia sypialnianego jest łóżko. W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilka wskazówek dla kupujących, na które warto zwrócić uwagę wybierając łóżko tapicerowane.
Łóżko tapicerowane kojarzy się przede wszystkim z komfortem. Wygodę użytkowania zawdzięczamy nie tylko dodatkowo wybranemu materacowi, ale również tapicerowanemu wezgłowiu, o które możemy się oprzeć i miło spędzić czas czytając ulubioną pozycję książkową.
Kupując łóżko tapicerowane warto zapoznać się z modelami oferującymi podnoszony pojemnik, dzięki któremu zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie pościeli.
Decydując się na łóżko tapicerowane sprawdźmy przede wszystkim jego wymiary zewnętrzne i wewnętrzne, chyba że powierzchnia sypialni nie ogranicza nas i możemy zdecydować się na dowolny rozmiar łóżka. Wymiar zewnętrzny łóżka to inaczej całkowity wymiar łóżka, czyli jego długość, szerokość oraz wysokość. Wymiar wewnętrzny to nic innego, jak wielkość powierzchni spania, czyli długość i szerokość. Przyjmuje się, że dla dwóch osób użytkujących łóżko minimalna szerokość wynosi 140 cm.
Będąc przy wymiarach starajmy się nie przeoczyć wysokości wezgłowia. Jeśli łóżko tapicerowane chcemy postawić pod oknem albo na poddaszu wysokość wezgłowia (zagłówka) może okazać się kluczowym elementem.
Łóżko tapicerowane powinno także wpisywać się w styl naszej sypialni. Wybierzmy odpowiadający naszemu gustowi kolor oraz właściwości tkaniny, kształt wezgłowia (możliwość pikowanego zagłówka, z przeszyciami), materiał z jakich wykonano nóżki, itp. Na rynku meblarskim odnajdziemy pełen wachlarz łóżek tapicerskich, które wkomponują się w styl klasyczny, skandynawski, glamour, nowoczesny, elektryczny, hampton.
Rozważając czy wybrać łóżko drewniane, czy tapicerowane często obawiamy się zabrudzeń i łatwości usunięcia plam. Nie warto rezygnować z łóżka tapicerowanego tylko z obawy przed plamami, ponieważ wiele tkanin tapicerskich posiada właściwości hydrofobowe, czyli ograniczające wchłanianie rozlanych cieczy. Przy wyborze tkaniny obiciowej zwróćmy uwagę na to w jakim stopniu jest odporna na tarcie, mechacenie, pilling, czy działanie światła. Jeśli w domu posiadamy zwierzęta szukajmy tkanin o wysokiej odporności na zadrapania/zaciągnięcia. Niektóre tkaniny tapicerskie oznaczone są certyfikatem Oeko-Tex, który daje nam pewność tkaniny bezpiecznej dla zdrowia i życia człowieka oraz wolnej od alergenów.
Sypialnia to świat przenikających się tkanin, a łóżko tapicerowane pozwala nam na wprowadzenie kolejnej, czy to miłej w dotyku tkaniny velvetowej, albo wytrzymałej plecionki bądź ekoskóry. Wybór należy do Was.
Przykłady łóżek tapicerowanych:
Ostatnio dużą popularnością cieszą się łóżka drewniane z tapicerowanym zagłówkiem. Poniżej przykłady: