Kiedy wybudujemy wymarzony dom albo zakupimy lub wynajmiemy upragnione mieszkanie czeka nas nie lada wyzwanie, po remoncie przychodzi czas na umeblowanie wnętrza. Chyba prawie każdy ma przed oczami widok sklepu wielkopowierzchniowego z meblami, wyposażeniem i akcesoriami do domu. Miejsca, w którym gromadzą się tłumy i podążają wytyczoną ścieżką zwiedzania. Argumentem przemawiającym za meblami z sieciówek jest bogaty asortyment produktów skoncentrowany na jednej powierzchni. Z pewnością taki komfort zakupowy doceni wiele osób.
Niestety z upływem czasu duże sieciówki wypierają małe okoliczne salony meblowe. Przyzwyczailiśmy się, że prościej udać się do jednego wielkiego sklepu i tam umeblować cały dom. Ale może warto przeznaczyć więcej czasu na poszukiwanie mebli i wybrać okoliczne salony meblowe, które tworzą często rodzinne przedsiębiorstwa z tradycjami. Na pewno jeśli zależy nam na solidnych meblach od polskiego producenta warto wybrać salon meblowy lub sklep internetowy tegoż sklepu.
Będąc wielbicielką mebli z drewna sosnowego zachęcam Was do nie podążania za komercją i wybrania mniejszego salonu meblowego na zakup mebli. Meble z sieciówek, które wytwarzane są na przemysłową skalę, bardzo często produkowane są z płyt wiórowych. Dla mniej wtajemniczonych płyta wiórowa to swego rodzaju „kanapka” wykonana z kleju i drobnych kawałków drewna lub zdrewniałych cząstek roślin jednorocznych, które zostały sprasowane w podwyższonej temperaturze. Z całą pewnością w meblu z płyty wiórowej duszy, którą posiada drewno nie odnajdziemy.
Czy słyszeliście określenie, że drewno pracuje? Drewno zmienia swój kształt oraz wymiary pod wpływem wilgotności powietrza, która zmienia się wraz z porą roku i temperaturą. Wróćmy na chwilkę do spacerów po lesie, kiedy jako dzieci zrywaliście świeżą gałąź pewnie pamiętacie, że można było ją zgiąć w pół nim zaczęła pękać, zaś suche kijki leżące na ścieżce łatwo pękały. To właśnie zgromadzona we włóknach drewna wilgoć decyduje o elastyczności drewna. Drewno sosnowe przeznaczone do wykorzystania w meblarstwie powinno mieć wilgotność na poziomie ok. 12%. Prawidłowo wysuszone drewno decyduje o trwałości i wytrzymałości później powstałego mebla. Z całą pewnością meble z drewna dają nam dłuższą gwarancję żywotności niż meble wytwarzane masowo. Dobrze pielęgnowane meble z drewna mogą posłużyć kilku pokoleniom.
Powszechnie wiadomo, że meble z sieciówek są nieco tańsze od mebli drewnianych zakupionych w salonach meblowych, czy ich sklepach internetowych, bądź zamówionych u stolarza. Jeśli mebel ma być inwestycją na długie lata to okazać się może, że przeznaczenie wyższej kwoty spłaci nam się w przyszłości.
Jeśli planujecie zakup mebli poważnie przemyślcie wszystkie powody za i przeciw. Mebel to coś co zostaje z nami na długie lata, a czasem i na całe życie. Powodzenia w dokonywaniu wyborów! :-)