W moim wcześniejszym wpisie Łóżko czy materac? pojedynek wygrał materac. Dziś postaram się zwrócić Waszą uwagę na to, czym się kierować przy wyborze materaca.
„Jak dobrze wstać skoro świt. Jutrzenki blask duszkiem pić. Nim w górze tam skowronek zacznie tryl. Jak dobrze wcześnie wstać dla tych chwil, gdy nie ma wad. Wspaniały, piękny świat. Jak dobrze wcześnie wstać wiosną lat” śpiewała Marlena Drozdowska w piosence „Radość o poranku”. Kto z nas nie chciałby obudzić się wypoczęty, pełen sił i pozytywnego nastawienia do życia? Często zapominamy, że sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka wpisana w piramidę Maslowa. To, że śpimy nie oznacza, że w naszym organizmie nic się nie dzieje. Właśnie podczas snu nasze dzieci rosną. Sen pozwala nam na redukcję nagromadzonych w ciągu dnia napięć, zmniejsza nasze przygnębienie. Ponadto doskonale wpływa na utrwalanie świeżo nabytych informacji, a przy okazji usuwa te zbędne.
Budowa materaca
Materac zbudowany jest z dwóch zasadniczych elementów: wkładu oraz pokrowca. Zadaniem wkładu (wypełnienia) jest zapewnienie kręgosłupowi odpowiedniego podparcia i ułożenia. To właśnie ta część materaca przesądza o jego cenie. Pokrowiec stanowi zewnętrzną warstwę materaca i to on ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Wybierając materac nie patrzmy tylko na jego wypełnienie, ale również na pokrowiec, który dba o higienę naszego snu.
Materac miękki czy twardy?
Niestety dość długo szerzyła się opinia, że materac powinien być twardy. Na szczęścia odeszła już do lamusa. Nad wybraniem odpowiedniego materaca możemy spędzić dużo czasu, ale zapewniam, że warto. Dobrze dobrany materac nie jest zbyt miękki, ani zbyt twardy, ale dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.
Każdy z nas ma inną budowę ciała i to właśnie waga oraz wzrost determinują wybór odpowiedniej twardości materaca. Im więcej ważymy tym twardszego materaca powinniśmy szukać. Ten sam materac dla osoby ważącej 55 kg będzie wydawał się twardy, a dla osoby ważącej 100 kg miękki. Musimy mieć na uwadze, że wybór zbyt miękkiego lub twardego materaca będzie miał negatywne skutki na nasz kręgosłup. Na zbyt miękkim materacu nasze ciało może zachowywać się niczym na hamaku, zaś na twardym spowoduje nienaturalne prostowanie się kręgosłupa. Materac powinien być też o minimum 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spać.
W odniesieniu do materacy występują 4 stopnie twardości oznaczone symbolem H- ( hardness):
H1- materac miękki, dla osób do 60 kg (idealnie sprawdza się dla małych dzieci);
H2- materac średnio miękki, dla osób od 50-80 kg, szczególnie doceniany przez kobiety;
H3- materac średnio twardy, dla osób od 80-100 kg lub lżejszych;
H4- materac twardy, dla osób powyżej 100 kg.
Kierując się twardością bierzemy pod uwagę wagę pojedynczej osoby, nie sumujemy łącznej wagi pary użytkującej materac. Parom, których budowa ciała znacznie się różni proponujemy kupno dwóch oddzielnych materacy.
Materac sprężynowy, piankowych, czy lateksowy?
Materace, ze względu na wypełnienie możemy podzielić na:
sprężynowe;
piankowe;
lateksowe: składają się z pianki lateksowej, która wytwarzana jest z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego; materace lateksowe charakteryzują się wysoką trwałością oraz elastycznością.
Poniżej postaram przybliżyć się Wam materace sprężynowe i piankowe.
Materace sprężynowe jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się niezależną pracą pojedynczych sprężynek. Do zalet materacy sprężynowych należy przede wszystkim wysoka wytrzymałość (stanowią częste wyposażenie pokoi hotelowych) oraz wygoda użytkowania (dzięki miejscowemu uginaniu się sprężyn ciało uzyskuje odpowiednie podparcie).
Wyróżniamy:
sprężyny bonelowe: zbudowane są ze sprężyn w kształcie klepsydry, które u góry i u dołu przymocowane są do specjalnej bazy ze znacznie mocniejszego i bardziej sztywnego drutu; są jednymi z najstarszych konstrukcji; zdecydowanie gorsze pod względem komfortu użytkowania i właściwości zdrowotnych;
sprężyny kieszeniowe (kieszonkowe lub woreczkowe): każda ze sprężyn umieszczona jest w woreczku tkaninowym (dzięki temu materac jest bardzo cichy), następnie są one razem klejone i dzięki temu sprężyna nie przemieszcza się i nie wydostaje na wierzch, jakby miało to miejsce w przypadku tradycyjnego materaca sprężynowego; takie rozwiązanie daje mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnie dostosowuje się do kształtu ciała; im więcej sprężyn w danym modelu tym więcej punktów podparcia, a co za tym idzie wyższy komfort snu. Jako przykład wskaż Materac Kieszeniowy Comfort Standard .Producent materaca zapewnia nas, że materac umożliwia spokojny sen we dwoje, dzięki mechanizmowi uginania się tylko tych sprężyn, które są obciążone. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie czujemy ruchów partnera.
sprężyny multipocket: to nadal materace sprężynowe kieszonkowe, ale o znacznie większej ilości sprężyn przypadających na 1 m2 materaca.
Materace piankowe wykonywane są z pianki poliuretanowej o specjalnej strukturze. Jest to grupa materacy, która na przestrzeni lat zyskuje coraz więcej zwolenników. Do zalet materacy piankowych należy ich: plastyczność (materac piankowy możemy przycinać na określony wymiar, pozwala to na dopasowanie modelu do niemal każdego stelażu łóżka), elastyczność (odpowiedni dla osób borykających się z odleżynami).
materace termoelastyczne charakteryzują się reakcją na ciepło ludzkiego ciała oraz dopasowywaniem się do kształtu osoby leżącej; wraz ze wzrostem temperatury zwiększają swoją elastyczność, po odkształceniu pianka powoli wraca do pierwotnego położenia; przykłady materacy piankowych termoelastycznych: Materac Premium Gold, Materac Premium Silver.
Niezależnie od tego jaki model materaca wybierzemy, to dla naszego snu poza jego dobrą ilością istotna jest też jego jakość. Żyjemy w zabieganym świecie i jakby nie było odpowiednia dawka snu stanowi dzisiaj luksus.